2024-07-27

Skin Trader

Poradnik internetowy

Sejfy ognioodporne

Sejfy ognioodporne są idealne jeżeli potrzebujesz przechować dokumenty, nośniki danych, wartościowe pamiątki czy dobra w taki sposób, by ochronić je przed ogniem. Sejfy te są zbudowane tak, by przez określony czas zapewnić im ochronę. Konstrukcja takiego sejfu zapewnia bezpieczeństwo podczas pożaru, pozwala ochronić zawartość przed temperaturą, sadzą, wilgocią i cieczami, które przecież będą oddziaływały na sejf i zawartość podczas gaszenia pożaru.

Generalnie na rynku sejfy ognioodporne występują w dwóch rodzajach. Jedne z nich doskonale ochronią media papierowe, drugie dane zapisane na nośnikach. To jaki sejf ognioodporny mamy przed oczami wyznacza litera w oznaczeniu norm. I tak oznaczenie literką P to media papierowe, a DIS to nośniki danych. Te ostatnie są wrażliwe na temperaturę i mogą ulec uszkodzeniu już przy temperaturze 52 °C.

Sejfy ognioodporne normy odporności ogniowej

W sejfach ognioodpornych spotykamy się generalnie z 3 typami sejfów. Pierwsze z nich ochronią nośniki magnetyczne, jak już wspomnieliśmy wrażliwe na niską temperaturę. Kolejne dadzą ochronę np. płytom CD i tutaj dopuszczalne jest by wnętrze miało temperaturę nie wyższa niż 75 °C. Symbol sejfu S60/120 DIS to właśnie nośniki magnetyczne, S60/S120D to płyty CD.

Sejfy służące do ochrony dokumentów, czy produktów w budowie opartych o celulozę mają oznaczenie S60/120 P i najwyższa dopuszczalna temperatura w ich wnętrzu to 177 °C.

Pamiętajmy, że sejf po pożarze będzie stygł określony czas. Wtedy też może dojść do utraty zawartości. Jedynie normy EN 1047-1 oraz UL 72 gwarantują najlepszą ochronę nawet po ugaszonym pożarze.